NABÓR WNIOSKÓW
ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2024
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dnia 16 sierpnia br. ogłosiło nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2024 ” , który finansowany jest w całości ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
Celem Programu jest zapewnienie usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, mające na celu asystowanie uczestnikowi Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, a w szczególności:
• w wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe);
• w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
• w załatwieniu spraw urzędowych;
• w nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
• w korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.);
• w wykonywaniu czynności dnia codziennego- w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przeprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.
Kto może zostać uczestnikiem Programu:
• dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji oraz edukacji;
• osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, która wymaga usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności.
Kto może zostać asystentem osoby z niepełnosprawnością:
Asystentem Osobistym Osoby z Niepełnosprawnościami może zostać osoba, która:
- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny; pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
- posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
- została wskazana przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, jeśli spełnia co najmniej jeden z powyższych warunków;
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt. 2 może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:
- zaświadczenie o niekaralności,
- informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru,
- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Asystentem Osobistym Osoby z Niepełnosprawnością nie może zostać osoba spokrewniona, która jest członkiem rodziny uczestnika programu, jego opiekunem prawnym lub osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem. Za członków rodziny uczestnika programu uznaje się wstępnych, zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostająca we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostająca w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Czas pracy asystenta:
• 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę;
• czas oczekiwania/gotowości na świadczenie usług nie dłuższy niż 90 minut;
Zgłoszenie kandydatów następować będzie na podstawie tzw. Karty zgłoszenia do programu, (plik do pobrania) wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:
- osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi udziału w programie, które zamieszczone zostały poniżej.
Bliższych informacji na temat Programu udziela Pani Katarzyna Gąsecka tel. 52 389-12-17 wew. 22.
Dyrektor
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie
Hanna Półgęsek
Do pobrania: